Верховний Суд України
Вирішуючи питання про призначення додаткового покарання у виді штрафу, треба виходити із загальних положень ст. 77 та ч. 3 ст. 53 КК України про те, що штраф як додаткове покарання може бути призначений лише тоді, коли його передбачено у санкції статті Особливої частини цього Кодексу

Вирішуючи питання про призначення додаткового покарання у виді штрафу, треба виходити із загальних положень ст. 77 та ч. 3 ст. 53 КК України про те, що штраф як додаткове покарання може бути призначений лише тоді, коли його передбачено у санкції статті Особливої частини цього Кодексу

Ухвала спільного засідання суддів Судової палати у кримінальних справах і Військової судової колегії Верховного Суду України
від 24 січня 2003 р.
(в и т я г)

Вироком Володарського районного суду Київської області від 7 грудня 2001 р. К. та С. засуджено кожного за ч. 4 ст. 185 КК 2001 р. на п’ять років позбавлення волі. Із застосуванням ст. 75 КК їх від відбування покарання звільнено з випробуванням та іспитовим строком три роки. На підставі ст. 77 КК кожному з них призначено додаткове покарання у виді штрафу в розмірі 1 тис. грн.

В апеляційному порядку справа не розглядалася.

К. і С. визнано винуватими в тому, що вони 26 вересня 2001 р. в с. Тарасівці Володарського району Київської області за попередньою змовою між собою вчинили крадіжку двох корів, які належали П. і Б., вартістю відповідно 3 тис. 825 грн. та 4 тис. 148 грн., тобто у великих розмірах.

У клопотанні про перегляд вироку з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 4004 КПК, засуджений К. порушив питання про необгрунтованість застосування до нього додаткового покарання у виді штрафу.

Розглянувши зазначену справу, спільне засідання суддів Судової палати у кримінальних справах та Військової судової колегії Верховного Суду України клопотання засудженого К. задовольнило з таких підстав.

Статтею 77 КК визначено загальний підхід до призначення додаткових покарань у разі звільнення засудженого від відбування основного покарання з випробуванням. За змістом цієї статті зазначені в ній додаткові покарання можуть призначатися при такому звільненні лише за умови дотримання всіх інших положень як Загальної, так і Особливої частин КК, зокрема статей 51—55, 65—71 КК.

Відповідно до ч. 3 ст. 53 КК штраф як додаткове покарання може бути призначений лише в разі, якщо його спеціально передбачено в санкції статті Особливої частини КК. Отже, застосування ст. 77 КК може супроводжуватися призначенням штрафу як додаткового покарання лише в тому разі, коли він передбачений санкцією статті Особливої частини КК і суд, застосовуючи загальні засади призначення покарання, дійде висновку про необхідність застосування цього додаткового покарання в конкретній кримінальній справі.

Стаття 77 КК не може розглядатись як самостійна правова підстава для призначення штрафу як додаткового покарання. Частина 4 ст. 185 КК, за якою засуджено К. і С., додаткового покарання у виді штрафу не передбачає.

За таких обставин рішення про застосування до К. на підставі ст. 77 КК додаткового покарання у виді штрафу із вироку виключено. Таке ж рішення прийнято відповідно до ст. 395 КПК і щодо С., який клопотання не подавав.

© Верховний Суд України, 2013