Верховний Суд України
Призначене судом покарання не може бути нижчим від найнижчої межі, встановленої законом, для відповідного виду покарання

Призначене судом покарання не може бути нижчим від найнижчої межі, встановленої законом, для відповідного виду покарання

Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України
від 17 квітня 2003 р.
(в и т я г)

Вироком Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 30 травня 2002 р. Є. засуджено за ч. 3 ст. 358 КК до покарання у виді штрафу в розмірі 510 грн.

Ухвалою судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Дніпропетровської області від 13 серпня 2002 р. вирок змінено — із застосуванням ст. 69 КК призначене покарання пом’якшено: до сплати штрафу у розмірі 50 грн.

Є. визнано винним у тому, що він у квітні 1998 р. у не встановленої слідством особи придбав завідомо підроблене (виготовлене на його замовлення і з фотографією) посвідчення «Ветеран праці» і 17 лютого 2002 р. використав його для безоплатного проїзду в метро.

Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України, розглянувши справу за касаційним поданням прокурора, скасувала ухвалу апеляційного суду з таких підстав.

Санкцією ч. 3 ст. 358 КК серед інших видів покарання передбачено штраф у розмірі до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вироком районного суду Є. було засуджено за зазначеною статтею до штрафу в розмірі 510 грн., що на час вчинення злочину становило 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто в межах санкції цієї статті. Саме в такому розмірі ч. 2 ст. 53 КК встановлено мінімальну межу такого виду покарання, як штраф.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КК при призначенні більш м’якого покарання, ніж передбачено законом, суд не має права призначати покарання нижче від найнижчої межі, встановленої для такого виду покарання в Загальній частині КК.

Таким чином, ухвала апеляційного суду, якою вирок було змінено із призначенням засудженому покарання нижче від найнижчої межі, встановленої для зазначеного виду покарання, а саме 50 грн. штрафу, є незаконною, а тому її скасовано з направленням справи на новий апеляційний розгляд.

© Верховний Суд України, 2013