Верховний Суд України
36. Відповідно до ст. 77 КК при звільненні особи від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 цього Кодексу конфіскацію майна як додаткове покарання призначати не можна. На підставі ст. 76 КК на особу покладають лише ті обов’язки, які передбачені цією статтею

На підставі ст. 79 КК її звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки та покладенням обов’язків не ухилятися від виховання дитини, не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу органів кримінально-виконавчої системи, повідомляти ці органи про зміну місця проживання, роботи, періодично з’являтися туди для реєстрації.

Цим же вироком засуджено М., судові рішення щодо якого у касаційному порядку не оскаржено.

В. та М. засуджені за те, що вони 23 червня 2005 р. за попередньою змовою групою осіб, діючи повторно, з охоронюваного поля, де ліцензійно вирощувався снотворний мак, викрали без мети збуту наркотичний засіб — макову солому у виді невисушених плодів (коробочок із фрагментами стебел маку) вагою 24,9 кілограма, що становить великий розмір.

Колегія суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Чернігівської області ухвалою від 10 листопада 2005 р. зазначений вирок місцевого суду змінила: виключила з нього рішення про позбавлення засуджених права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, пов’язаною з обігом наркотиків, строком на два роки. В решті вирок залишено без змін.

У касаційному поданні заступник прокурора Чернігівської області, посилаючись на порушення судом вимог ст. 77 КК, просив вирок суду щодо В. змінити: виключити з нього призначене їй при звільненні від відбування покарання з випробуванням додаткове покарання у виді конфіскації майна.

Перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені у касаційному поданні доводи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.

Висновок суду про доведеність винності В. у вчиненні зазначеного у вироку злочину підтверджується доказами, дослідженими судом, і не заперечується у касаційному поданні.

Дії засудженої правильно кваліфіковано за ч. 2 ст. 308 КК.

Істотних порушень вимог кримінально-процесуального закону, які тягнуть зміну чи скасування судових рішень, перевіркою матеріалів справи не встановлено.

Покарання В. за вчинений злочин призначено відповідно до вимог ст. 65 КК з урахуванням ступеня тяжкості вчиненого злочину, даних про особу засудженої, обтяжуючих та пом’якшуючих покарання обставин. Це покарання колегія суддів визнала необхідним та достатнім для виправлення засудженої В. та попередження нових злочинів.

На законних підставах суд прийняв рішення про застосування до В. ст. 79 КК та звільнив засуджену від відбування покарання з випробуванням, встановивши їй іспитовий строк.

Разом з тим суд порушив вимоги ст. 77 КК, відповідно до якої таке додаткове покарання, як конфіскація майна не може бути призначено при звільненні особи від відбування покарання з випробуванням.

Крім того, покладаючи на засуджену зазначені обов’язки при звільненні від відбування покарання з випробуванням, суд порушив і вимоги ст. 76 КК, у якій наведено вичерпний перелік обов’язків, що не підлягає розширеному тлумаченню. Проте на засуджену В. було прокладено обов’язок, не передбачений вказаною статтею, а саме не ухилятися від виховання дитини.

З огляду на викладене та враховуючи, що цю помилку суд апеляційної інстанції не усунув, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України вирок Бахмацького районного суду Чернігівської області від 23 серпня 2005 р. та ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду Чернігівської області від 10 листопада 2005 р. щодо В. змінила: виключила рішення суду про призначення їй додаткового покарання у виді конфіскації майна та про покладення обов’язку не ухилятися від виховання дитини.

У решті вирок залишено без змін.
© Верховний Суд України, 2013