Верховний Суд України
89. За змістом ст. 71 МК України товари, ввезені на митну територію України в режимі зворотного вивезення, можуть бути не вивезені, якщо митниці буде заявлено про їх вільне використання (витратні матеріали тощо)

Постановою Центрального районного суду м. Сімферополя від 31 серпня 2001 р. командира військової частини П. було визнано винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 113 МК. Як визнав суд, 27 червня 2000 р. військова частина, командиром якої був П., ввезла з Російської Федерації в Україну в режимі «тимчасовий ввіз майна» паливо для реактивних літаків загальною вагою 388 328 кілограмів і вартістю 429 тис. 813 грн. 13 липня 2000 р. Кримською регіональною митницею (митний пост Євпаторія) були оформлені митні документи, згідно з якими військова частина взяла зобов’язання про зворотне вивезення цього майна за межі митної території України в строк до 13 липня 2001 р. Проте дане зобов’язання виконане не було.

У скарзі до Верховного Суду України заступник Головнокомандувача Військово-Повітряних Сил України — начальник тилу П.В. просив скасувати названу постанову суду як незаконну, посилаючись на те, що на митну територію були переміщені витратні матеріали (паливо для літаків), які витрачено, про що митниці було заявлено. Перевіривши матеріали справи, Голова Верховного Суду України визнав, що постанова судді Центрального районного суду м. Сімферополя підлягає скасуванню, а провадження у справі — закриттю з таких підстав. Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 70 МК товари та інші предмети після пропуску з метою тимчасового ввезення на митну територію України можуть бути заявлені митниці з метою вільного використання.

Частиною 4 ст. 71 цього Кодексу передбачено, що товари та інші предмети під час тимчасового ввезення на митну територію України до закінчення відповідних строків повинні бути вивезені або ж заявлені митниці з метою їх вільного використання. Зі змісту названого закону випливає, що в разі ввезення товарів на митну територію України в режимі зворотного вивезення вони можуть бути не вивезені, якщо митниці буде заявлено про їх вільне використання. Законом не встановлено форми такої заяви. У ст. 45 МК вказано, що декларування здійснюється шляхом заяви за встановленою формою (письмовою, усною тощо) точних даних про мету переміщення через митний кордон України товарів та інших предметів і про самі товари й інші предмети, а також будь-яких відомостей, необхідних для митного контролю та митного оформлення.

Як убачається з матеріалів справи, митниці було заявлено про мету переміщення через митний кордон палива для літаків, а саме: що переміщуються витратні матеріали, які поверненню не підлягають. У матеріалах справи є дані про те, що літаки, необхідні матеріали та паливо до літаків переміщувались на територію України із Російської Федерації згідно з урядовою угодою для проведення тренувальних польотів і витратні матеріали списувалися на підставі двосторонніх актів. При розгляді справи зазначені обставини, які мають істотне значення для її правильного вирішення, були залишені суддею поза увагою.

З наведених підстав постанову судді районного суду скасовано і провадження у справі закрито за відсутністю в діях П. складу адміністративного правопорушення.


© Верховний Суд України, 2013