Верховний Суд України
Вимога службової особи про матеріальну винагороду за вчинення діяння по службі, спрямованого на задоволення протизаконних інтересів хабародавця, не може розглядатись як вимагання хабара

Вимога службової особи про матеріальну винагороду за вчинення діяння по службі, спрямованого на задоволення протизаконних інтересів хабародавця, не може розглядатись як вимагання хабара

Ухвала колегії суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України
від 6 травня 2003 р.
(в и т я г)

Вироком Дніпровського районного суду м. Києва від 21 січня 2002 р. С. засуджено за ч. 2 ст. 368 та ч. 1 ст. 364 КК 2001 р. із застосуванням ст. 42 КК 1960 р. (за сукупністю злочинів) на шість років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах строком на три роки і з конфіскацією всього майна, яке є його особистою власністю.

Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 23 травня 2002 р. цей вирок змінено — з нього виключено ч. 1 ст. 364 КК як зайву і вирішено вважати С. засудженим за ч. 2 ст. 368 КК на шість років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах строком на три роки та з конфіскацією всього майна, яке є його особистою власністю.

С. визнано винуватим у тому, що він, працюючи в період з 16 березня до 4 квітня 2001 р. слідчим і будучи службовою особою, вимагав та отримав від Б.В. хабар у розмірі 2 тис. грн. за закриття кримінальної справи щодо Б.А. з використанням наданої йому влади.

За касаційною скаргою захисника засудженого судові рішення змінено з таких підстав.

Судом правильно встановлені фактичні обставини справи, винуватість С. у вчиненні злочину, за який його засуджено, доведена дослідженими у судовому засіданні доказами. Однак матеріальний закон при цьому застосовано усупереч останнім.

С. засуджено за ч. 2 ст. 368 КК за одержання хабара, поєднане з вимаганням. Відповідно до п. 4 примітки до зазначеної статті вимаганням хабара визнається вимагання службовою особою хабара з погрозою вчинення або невчинення з використанням влади чи службового становища дій, які можуть заподіяти шкоду правам чи законним інтересам того, хто дає хабар, або умисне створення службовою особою умов, за яких особа вимушена дати хабар з метою запобігання шкідливим наслідкам щодо своїх прав і законних інтересів.

Згідно з вироком Б.В. передала хабар за закриття кримінальної справи С., який працював слідчим, тобто діяла незаконно. Її правам чи законним інтересам шкоди не заподіяно, а тому кваліфікуючої ознаки злочину, передбаченої ч. 2 ст. 368 КК, — вимагання хабара — у цьому випадку не було.

У зв’язку з цим колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України перекваліфікувала дії засудженого з ч. 2 на ч. 1 ст. 368 КК і призначила йому за цим законом покарання у виді трьох років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у правоохоронних органах строком на три роки.

© Верховний Суд України, 2013