ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
38-2001. Суд касаційної інстанції визнав обгрунтованою відмову компетентного суду України у прийнятті до розгляду клопотання про визнання і виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України про стягнення заборгованості з іноземного посольства, оскільки відповідно до ст. 425 ЦПК України звернення стягнення на майно іноземної держави, яке знаходиться в Україні, може бути допущено лише за згодою компетентних органів відповідної держави
 
 
22 вересня 2000 р. до Київського міського суду надійшло клопотання компанії «Карлсбад Ентерпрайсіз Лімітед» (далі — компанія) про дозвіл на примусове виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України (далі — МКАС при ТППУ) від 16 серпня 2000 р. про стягнення з Народного Бюро (Посольства) Великої Соціалістичної Народної Лівійської Арабської Джамахірії заборгованості в сумі 779 тис. 341 долар 82 центи США.

Ухвалою судді Київського міського суду від 25 вересня 2000 р. в прийнятті до розгляду суду зазначеного клопотання відмовлено.

На ухвалу судді надійшла скарга від повноважного представника компанії, в якій він просив скасувати ухвалу та вирішити питання по суті.

Судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України визнала, що скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до ст. 425 ЦПК пред’явлення позову до іноземної держави, його забезпечення і звернення стягнення на майно цієї держави, яке знаходиться в Україні, можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави.

У рішенні МКАС при ТППУ йдеться про звернення стягнення на майно іноземної держави — Великої Соціалістичної Народної Лівійської Арабської Джамахірії — в особі її Народного Бюро (Посольства), тому проведення стягнення повинно здійснюватися з додержанням зазначеної норми та відповідних норм міжнародного права.

За таких обставин ухвала судді про відмову в прийнятті клопотання щодо визнання та виконання на території України рішення МКАС при ТППУ є обгрунтованою.

З урахуванням наведеного судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України ухвалу судді Київського міського суду від 25 вересня 2000 р. залишила без зміни, а скаргу компанії — без задоволення.
© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком