ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
59. Водія, який діяв у межах Правил дорожнього руху, але не зміг уникнути зіткнення транспортних засобів через непереборну силу, помилково притягнуто до адміністративної відповідальності
 
 

Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 8 квітня 2002р. закрито провадження у справі П., якого звільнено від адміністративної відповідальності у зв’язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Як визнав районний суд, 23 лютого 2002 р. П. не впорався з керуванням власним автомобілем і зіткнувся з іншим автомобілем, який стояв на площі. Суд дійшов висновку, що в діях П. немає адміністративного правопорушення, оскільки в цій ситуації діяла непереборна сила. Голова Апеляційного суду Чернігівської області постановою від 23 липня 2002 р. постанову районного суду скасував, а провадження у справі закрив у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Розглянувши скаргу П. на постанову голови Апеляційного суду Чернігівської області, Голова Верховного Суду України цю постанову скасував, а постанову судді районного суду змінив з таких підстав. Скасовуючи постанову районного суду, голова апеляційного суду зазначив, що в діях П. є склад адміністративного правопорушення. При цьому він послався лише на документальні дані комунального АТП-2528 і не дав належної оцінки іншим доказам, які свідчать про невинуватість П., зокрема показанням водіїв—очевидців події Г., К., самого П., та не врахував погодних умов, які склалися о 10-й годині 23 лютого 2002 р.

Так, Г. і К. в судовому засіданні засвідчили, що цього дня на площі, де сталася подія, керувати автомобілем було важко, оскільки там була ожеледиця. Зазначену обставину підтверджено довідками Чернігівського обласного центру з гідрометеорології та начальника штабу місцевої військової частини. Тому районний суд дійшов правильного висновку, що в діях П. немає складу адміністративного правопорушення, оскільки в цій ситуації діяла непереборнасила. Матеріали справи свідчать про те, що на 10-ту годину 23 лютого 2002 р. проїжджа частина площі з вини комунального АТП-2528 не була посипана пісково-соляною сумішшю, що суперечило рішенню виконкому Новозаводської районної ради від 11 жовтня 1999 р. № 151, п. 3.5 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку та Договору про надання послуг із прибирання території району.

За наведених обставин постанову голови апеляційного суду скасовано як таку, що не відповідає вимогам закону. Одночасно змінено постанову судді місцевого суду в частині висновку про відсутність події правопорушення, оскільки, як видно з матеріалів справи, сама подія (зіткнення керованого П. автомобіля з іншим, який стояв) мала місце. Немає лише складу адміністративного правопорушення, оскільки П. діяв у межах Правил дорожнього руху, а уникнути зіткнення не зміг через непереборну силу.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком