ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
48. Вбивство однієї людини і замах на життя другої не може розглядатись як закінчений злочин — вбивство двох або більше осіб
 
 

Вироком Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 31 березня 2003 р. К. на підставі ст. 70 КК засуджено за сукупністю злочинів, відповідальність за які передбачено п. 1 ч. 2 ст. 115 КК та ч. 2 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 115 цього Кодексу, на 13 років позбавлення волі. К. визнано винним у тому, що він 21 липня 2002 р. приблизно о 5-й годині ранку, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, на грунті особистих неприязних стосунків вчинив умисне вбивство Ф. і закінчений замах на умисне вбивство М. У касаційному поданні прокурор порушив питання про перекваліфікацію дій К. за епізодом убивства Ф. з п. 1 ч. 2 ст. 115 КК на ч. 1 цієї статті, пославшись на неправильне застосування судом кримінального закону.

Заслухавши доповідь судді, пояснення засудженого К., думку прокурора та перевіривши матеріали справи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України подання задовольнила з такихпідстав. Як убачається з матеріалів справи, висновок суду про доведеність винності К. у вчиненні злочину за обставин та у спосіб, які викладені у вироку, підтверджується зібраними у справі та перевіреними в судовому засіданні доказами, які належно оцінені судом. Що ж стосується дій К. щодо Ф., то їх кваліфікація за п. 1 ч. 2 ст. 115 КК є помилковою. Вбивство двох або більше осіб кваліфікується за п. 1 ч. 2 ст. 115 КК, якщо дії винного охоплювались єдиним умислом і були вчинені, як правило, одночасно. Вбивство ж однієї людини і замах на життя другої не може розглядатись як закінчений злочин — убивство двох або більше осіб, оскільки злочинний намір убити дві особи не було здійснено К. з причин, що не залежали від його волі. У таких випадках вчинене слід кваліфікувати за ч. 1 або ч. 2 ст. 115 і ч. 2 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 115 КК незалежно від послідовності злочинних дій.

У справі встановлено, що К. мав умисел на позбавлення життя двох осіб — Ф. та М. і все зробив для реалізації свого злочинного наміру, однак довів його до кінця тільки щодо Ф., а щодо М. — не завершив із причин, що не залежали від його волі. Тому дії К. за епізодом умисного вбивства Ф. належить кваліфікувати за ч. 1 ст. 115 КК. З огляду на наведене колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України касаційне подання прокурора задовольнила: перекваліфікувала дії К. за епізодом убивства Ф. з п. 1 ч. 2 ст. 115 КК на ч. 1 цієї статті і за сукупністю злочинів призначила йому покарання у виді позбавлення волі строком на 13 років. У решті вирок залишено без зміни.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком