ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
2001-62. Відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів у значних розмірах настає за ч. 1 ст. 1482 КК України незалежно від способу ухилення
 
 
Вироком Конотопського міського суду Сумської області від 13 січня 2000 р. Г. засуджено за ч. 1 ст. 148<sup>2</sup> КК із застосуванням ст. 44 КК до штрафу в сумі 300 грн. Речові докази — 3 тис. пачок цигарок конфісковано в дохід держави.

У касаційному порядку справа не розглядалася. </p> <p>Постановою президії Сумського обласного суду від 22 травня 2000 р. залишено без задоволення протест заступника Генерального прокурора України, в якому порушувалося питання про скасування вироку і закриття кримінальної справи щодо Г. за відсутністю в її діях складу злочину.

За вироком суду Г. засуджено за те, що вона, придбавши за ціною 1 руб. 65 коп. у м. Брянську Російської Федерації 3 тис. пачок цигарок, намагалася ввезти їх на територію України без сплати передбачених чинним законодавством податків і зборів. З цією метою остання, повертаючись 5 листопада 1999 р. потягом «Москва—Київ» додому, не доїхавши до станції «Конотоп», неподалік від станції «Вирівка» на ходу викинула з вагона цигарки і вистрибнула сама. По дорозі додому її було затримано працівниками податкової міліції, а цигарки вилучено. У такий спосіб, як зазначено у вироку, Г. ухилилася від сплати мита, акцизного збору та податку на додану вартість у сумі 2 тис. 828 грн. 30 коп.

Заступник Генерального прокурора України порушив у протесті питання про скасування вироку щодо Г. і закриття щодо неї кримінальної справи за ч. 1 ст. 1482 на підставі п. 2 ст. 6 КПК, посилаючись на те, що в її діях немає складу злочину, передбаченого ст. 1482 КК, оскільки під час перетину потягом державного кордону працівники митної служби її речі не оглядали, посадовими особами на неї не було покладено обов’язок письмово чи усно задекларувати цигарки. На думку прокурора, в діях Г. є лише ознаки порушення митних правил, тобто переміщення товару через митний кордон поза митним контролем, за що передбачено відповідальність ст. 116 МК.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України протест залишила без задоволення з таких підстав. </p> <p>Наведені у протесті доводи про відсутність у діях Г. складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 1482 КК, є безпідставними, а висновок суду про доведеність вини Г. у вчиненні цього злочину — правильним, оскільки грунтується на зібраних у справі доказах.

Г. визнала себе винною і показала, що з метою ухилення від сплати відповідних платежів за цигарки, які ввозила в Україну, на ходу викинула їх із вагона (3 тис. пачок) й вистрибнула сама, але згодом була затримана. Факт затримання Г. з незаконно ввезеними на територію України цигарками підтверджено також іншими доказами — показаннями свідків Г.О., Б.Ю. і Б.Г., даними протоколу затримання та вилучення тютюновихвиробів.

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 11 січня 1993 р. «Про порядок обкладення митом предметів, які ввозяться (пересилаються) громадянами в Україну», Закону від 15 вересня 1995 р. «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» та Закону від 3 квітня 1997 р. «Про податок на додану вартість» особи, які ввозять в Україну тютюнові вироби, зобов’язані сплатити мито, податок на додану вартість та акцизний збір, що стягуються в місці перетину митного кордону. Всі ці платежі Законом від 25 червня 1991 р. «Про систему оподаткування» віднесено до загальнодержавних платежів, які в даному випадку Г. мала сплатити на митному посту станції «Конотоп», де потяг «Москва—Київ» після перетину державного кордону України робить першу зупинку.

Законом (ч. 1 ст. 1482 КК) передбачено кримінальну відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, у тому числі вчинене фізичною особою, якщо ці діяння призвели до ненадходження до бюджетів коштів у значних розмірах. Спосіб ухилення від сплати зазначених платежів для застосування ст. 1482 КК значення не має.

Г. шляхом порушення митних правил ухилилася від сплати мита, податку на додану вартість та акцизного збору на загальну суму 2 тис. 828 грн. 30 коп., які зобов’язана була сплатити, отже, її дії містять склад злочину, передбаченого ч. 1 ст. 1482 КК. Наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 116 МК, не виключає можливості притягнення її до кримінальної відповідальності за вчинений злочин.

Згідно з п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26 березня 1999 р. № 5 «Про деякі питання застосування законодавства про відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів» дії осіб, які з порушенням митних правил переміщують через митний кордон України товари з метою ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, повинні кваліфікуватися за ст. 1482 КК.
© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком