ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
2002-10. Установчий договір господарського товариства, як і будь-які інші цивільно-правові угоди, може бути визнаний недійсним із передбачених законом підстав. Визнання недійсними установчих документів допустиме, якщо неможливо усунути невідповідність їх законодавству без ліквідації господарського товариства. Наявність майнового чи іншого спору не є такою підставою
 
 

Л. пред’явила позов до К., М. і Д. про визнання недійсними установчого договору і статуту ТОВ «Незабудка» (далі — ТОВ; товариство). Посилаючись на те, що її та членів товариства покупців незаконно позбавили права власності на приміщення кафе в м. Черкасах, вона просила задовольнити її вимоги.

Справа розглядалася судами неодноразово. Останнім рішенням Соснівського районного суду м. Черкас від 2 квітня 2001 р., залишеним без зміни ухвалою судової колегії в цивільних справах Черкаського обласного суду від 13червня того ж року, Л. у позові було відмовлено.

У касаційній скарзі Л. просила скасувати судові рішення як постановлені з порушенням норм процесуального права і, не передаючи справу на новий розгляд, постановити рішення про задоволення її вимог. Судова палата з цивільних справ Верховного Суду України визнала, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як установлено судом, ТОВ було засновано за участю Л., М. та К. з урахуванням вимог чинного законодавства. Свій вклад у статутний фонд Л. здійснила шляхом передачі ТОВ приміщення кафе, після чого останнє перейшло у власність товариства. У подальшому ТОВ вправі було розпоряджатися належним йому майном і продати приміщення кафе Д.

З урахуванням таких обставин суд обгрунтовано відмовив Л. у задоволенні позову.

Доводи касаційної скарги Л. про те, що приміщення кафе було власністю товариства покупців і вона не вправі була передавати його до статутного фонду новоствореного ТОВ, що у зв’язку з цим установчий договір і статут цього товариства є недійсними, не можна вважати обгрунтованими.

Установчий договір, як і будь-які інші цивільно-правові угоди, може бути визнаний недійсним із передбачених законом підстав. Однак визнання недійсними установчих документів допустиме лише у випадках неможливості усунення невідповідності їх законодавству без ліквідації підприємства. Наявність майнового чи іншого спору з підприємством, як у даному випадку, не є підставою для визнання недійсними рішення про створення ТОВ, установчого договору та статуту.

Виходячи з наведеного та керуючись ст. 334 ЦПК, судова палата з цивільних справ Верховного Суду України касаційну скаргу Л. відхилила.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком