ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Незаконна торговельна діяльність визнається злочином, передбаченим ст.К1556 КК України, тоді, коли протягом календарного року особа більше чотирьох разів (тобто систематично) здійснює угоди купівлі-продажу товарів з ухиленням від реєстрації своєї діяльності в установленому порядку
 
 
Вироком Московського районного суду м. Харкова від 24 березня 1997 р. С. засуджено за ст. 17, ч. 2 ст. 1556 КК на два роки позбавлення волі. На підставі ст. 461 КК виконання вироку відстрочено на один рік. У касаційному порядку справа не розглядалася.

С. визнано винним у тому, що він 27 листопада 1996 р. купив у м. Одесі на ринку у невстановлених осіб 21 дитячу іграшку на суму 101 грн., які привіз до Харкова і 30 листопада 1996 р. став продавати на ринку з ухиленням від реєстрації у встановленому порядку та з метою отримання неконтрольованого прибутку в сумі 143 грн., тобто у великому розмірі. Свій намір він до кінця не довів з причин, що не залежали від його волі, оскільки був затриманий працівниками міліції.

Заступник Голови Верховного Суду України порушив у протесті питання про скасування вироку щодо С. із закриттям справи за відсутністю в його діях складу злочину.

Заслухавши доповідача, прокурора, який погодився з протестом, розглянувши матеріали справи та обговоривши викладені в протесті доводи, судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України визнала, що він підлягає задоволенню з таких підстав.

За змістом диспозиції ст. 1556 КК незаконна торговельна діяльність полягає у здійсненні угод купівлі-продажу товарів чи інших предметів усупереч установленому порядку. Тобто йдеться про декілька таких угод.

Відповідальність за незаконну торговельнуКдіяльність передбачено ст. 1556 КК. Ця діяльність являє собою різновид підприємництва, яке відповідно доКст.К1 Закону від 26 лютого 1991 р. «Про підприємництво» є систематичною діяльністю.

Згідно зі ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. «Про податок на промисел» під систематичною діяльністю по продажу товарівКрозуміється укладання протягом календарного року більше чотирьох таких угод.

Для осіб, які здійснюють угоди купівлі-продажу з порушенням вимог цього Декрету, ст. 6 останнього передбачено відповідальність у вигляді штрафів, що накладаються в адміністративному порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, систематичності здійснення угод купівлі-продажу в діях С. не виявлено, а тому складу злочину — незаконної торговельної діяльності — в його діях немає.

За таких обставин судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України вирок щодо С. скасувала, а справу закрила на підставі ст. 6 КПК — за відсутністю в його діях складу злочину.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком