ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
2002-71. Ухвала касаційної інстанції має бути належно мотивована та відповідати вимогам кримінально-процесуального законодавства
 
 

Вироком Києво-Святошинського районного суду Київської області від 17 червня 1998 р. К. засуджено за ст. 98 КК на два роки позбавлення волі і на підставі п. «б» ст. 1 Закону від 26 червня 1997 р. «Про амністію з нагоди першої річниці Конституції України» від відбування призначеного покарання звільнено. Постановлено стягнути з К. на користь В. 20 тис. грн. на відшкодування моральної шкоди.

Ухвалою судової колегії в кримінальних справах Київського обласного суду від 2 вересня 1998 р. вирок залишено без зміни.

К. визнано винною у вбивстві з необережності О. за таких обставин.

Будучи лікарем-гінекологом і обіймаючи посаду завідувачки відділення патології вагітних пологового будинку, К. 10 березня 1997 р. на прохання знайомої В. прийняла пологи у її дочки О., після чого за домовленістю з матір’ю і з дозволу завідувача фізіологічного відділення того ж пологового будинку виконувала обов’язки лікуючого лікаря О., хоча й була сторонньою особою в цьому відділенні. У період з 10 по 19 березня 1997 р. вона несвоєчасно і неповно обстежувала О., через що не виявила гнійного запалювального процесу у статевих органах пацієнтки, не звернула уваги на підвищення у неї температури і збільшення розмірів матки. Крім того, оглянувши О. вдома 20 березня 1997 р., констатувала захворювання її грипом, але заходів до госпіталізації не вжила.

Неналежне виконання К. обов’язків лікуючого лікаря внаслідок злочинної недбалості призвело до різкого погіршення стану здоров’я О., яка 20 березня 1997 р. померла від інфекційно-токсичного шоку під час операції. Заступник Голови Верховного Суду України порушив у протесті питання про скасування ухвали касаційної інстанції та повернення справи на новий касаційний розгляд. Перевіривши матеріали справи, судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України визнала протест обгрунтованим з таких підстав.

Згідно з роз’ясненнями Пленуму Верховного Суду України, даними в постанові від 12 жовтня 1989 р. № 8 «Про практику розгляду судами України кримінальних справ у касаційному порядку», ухвала касаційної інстанції має бути належно мотивована і відповідати вимогам статей 376, 378 КПК.

Усі зазначені в касаційній скарзі доводи мають бути ретельно вивчені, проаналізовані з урахуванням наявних у справі й додатково поданих матеріалів з тим, щоб жоден з них не залишився без відповіді в касаційній ухвалі. При цьому в зазначеній ухвалі необхідно навести обгрунтовані міркування, які спростовують або підтверджують викладені у скарзі доводи, і послатися на відповідні докази.

На порушення вимог ст. 378 КПК судова колегія обласного суду, залишаючи скаргу без задоволення, не зазначила підстав, з яких її визнано необгрунтованою.

Зокрема, у скарзі порушувалося питання про скасування вироку і закриття справи за відсутністю в діях К. складу злочину. В ній зазначалося, що: між В. і К. була домовленість лише про прийняття пологів, а лікуючим лікарем О. засуджена не була й не могла бути, оскільки працювала в іншому відділенні. Ні органами попереднього слідства, ні судом причину смерті О. достовірно не встановлено. До справи не долучені й не аналізувалися відомчі нормативні акти, які регламентують обов’язки лікуючого лікаря, до того ж у ній немає і будь-яких документів, які підтверджували б факт покладення на К. таких обов’язків щодо О.

На жоден з наведених у скарзі доводів в ухвалі відповіді не дано. Судова колегія обласного суду обмежилася загальною фразою про те, що винність К. доведено показаннями самої засудженої, потерпілих, свідків та іншими доказами, не розкривши суті цих доказів і не проаналізувавши їх. Зі змісту касаційної ухвали неможливо зрозуміти, на підставі яких доказів вирок визнано законним і обгрунтованим.

Допущені судом касаційної інстанції порушення вимог кримінально-процесуального закону є істотними, тому судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України касаційну ухвалу щодо К. скасувала і направила справу на новий касаційний розгляд..

© 2018. Верховний Суд України. Розробка http://www.viaduk.net" style="color:#ffffff;">Віадук-Телеком