ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
2001-77. Згідно зі ст. 275 КПК України розгляд справи в суді провадиться тільки щодо обвинувачених і лише за тим обвинуваченням, за яким їх віддано до суду. Посилання у вироку на прізвища інших осіб як таких, що вчинили злочин, хоча вони цим вироком не засуджені, є неприпустимим
 
 
Вироком судової колегії в кримінальних справах Чернігівського обласного суду від 15 квітня 1997 р. Г. засуджено за сукупністю злочинів, передбачених статтями 69, 1901, пунктами «а», «г», «ж», «в», «з» ст. 93 КК, а Н. — за сукупністю злочинів, передбачених статтями 69, 1901, п. «в» ст. 93, на 15 років позбавлення волі кожного.

Ухвалою судової колегії в кримінальних справах Верховного Суду України від 1 липня 1997 р. вирок залишено без зміни.

Згідно з вироком Г. та Н. визнано винними у бандитизмі та умисних вбивствах.

Як визнав суд, у 1995 р. Л., К.А., К.В. і У., кримінальну справу щодо яких виділено в окреме провадження у зв’язку з їх розшуком, організувалися з метою нападу на окремих осіб у стійку озброєну групу, до якої увійшли також Г. і дві не встановлені слідством особи. Члени банди придбали, носили і зберігали вогнестрільну зброю та бойові припаси. У ніч з 9 на 10 червня 1995 р. К.А., К.В., Г. і дві не встановлені слідством особи вбили С., Г-го і Т. з корисливих мотивів, а Н-ка — з метою приховати цей злочин.

У жовтні того ж року Н. і члени банди Г. та У. вчинили вбивство працівника міліції Т. у зв’язку з його діяльністю по охороні громадського порядку.

Заступник Голови Верховного Суду України порушив у протесті питання про зміну судових рішень через невиконання вимог ст. 275 КПК.

Перевіривши матеріали справи, Пленум Верховного Суду України визнав протест обгрунтованим.

Згідно зі ст. 275 КПК розгляд справи в суді провадиться тільки щодо обвинувачених і лише за тим обвинуваченням, за яким їх віддано до суду.

Усупереч вимогам цього закону суд, визнавши Г. і Н. винними у вчиненні зазначених вище злочинів, вказав у вироку, що вони вчинили їх разом з Л., К.А., К.В. і У., кримінальна справа щодо яких у судовому засіданні не розглядалась, оскільки матеріали щодо них виділено в окреме провадження у зв’язку з їх розшуком.

За таких обставин посилання в судових рішеннях на прізвища інших осіб, які даним вироком не засуджені, як таких, що вчинили злочини, не грунтується на вимогах закону. Касаційна інстанція уваги на це не звернула і прізвища зазначених осіб із вироку не виключила.

Тому Пленум Верховного Суду України визнав за необхідне замінити прізвища Л., К.А., К.В. і У. у вироку суду та в ухвалі касаційної інстанції словами «особи, кримінальну справу щодо яких виділено в окреме провадження».
© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком