ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — два місяці з дня його виявлення. Статтями 109 і 112 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі до одного мінімального розміру заробітної плати, офіційно встановленого на день порушення митних правил
 
 
Постановою судді Залізничного районного суду м. Києва від 15 квітня 1998 р. М. на підставі статей 109, 112 МК піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 700 грн. з конфіскацією вартості ввезених автошин за те, що він згідно з провізною відомістю, виданою Київською регіональною митницею, зобов’язавшись доставити в строк до 8 січня 1998 р. з АТВТ «Росава» (м. Біла Церква) на Сумську митницю 965 шт. автомобільних шин вартістю 52 млн. 894 тис. 512 грн., у встановлений строк зобов’язання не виконав, а розпорядився зазначеними предметами без митного контролю (видав їх без дозволу митного органу).

Голова Верховного Суду України визнав, що ця постанова в частині накладення на М. адміністративного стягнення у вигляді штрафу є незаконною і підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 38 КпАП та ч. 1 ст. 139 МК адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — два місяці з дня його виявлення.

Як видно з матеріалів справи, правопорушення, за яке до М. застосовано адміністративне стягнення, було вчинено в першій декаді січня 1998 р., виявлено 27 січня, а адміністративне стягнення накладено 15 квітня того ж року, тобто після закінчення двомісячного строку. Крім того, статтями 109 і 112 МК, на підставі яких М. притягнено до відповідальності, передбачено адміністративне стягнення щодо громадян у вигляді штрафу — до одного мінімального розміру заробітної плати, офіційно встановленого на день порушення митних правил. Усупереч цьому на М. накладено штраф у розмірі 700 грн., тобто в багато разів більший, ніж передбачено законом.

Виходячи з наведеного постанову судді в частині, що стосується накладення штрафу, скасовано і справу в цій частині закрито у зв’язку із закінченням на момент її розгляду строку, передбаченого ст. 38 КпАП.

Конфіскацію ж автошин як предметів, що були безпосередніми об’єктами порушення митних правил, застосовано правильно, оскільки згідно з ч. 3 ст. 139 МК вона провадиться незалежно від часу вчинення або виявлення порушення митних правил.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком