ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
26. При виплаті грошової компенсації за втрачене нерухоме майно у зв’язку з відселенням з радіоактивно забрудненої території провадиться індексація нарахованої компенсації на індекс вартості житлового фонду у випадку, коли в період до її перерахування на особистий рахунок переселенця Кабінетом Міністрів України приймалися нормативні акти, за якими індексувалась вартість житлового фонду
 
 

У грудні 2000 р. С. звернулася до суду з позовом до Народицької районної державної адміністрації та відділення Державного казначейства у Народицькому районі Житомирської області про стягнення грошової компенсації — відшкодування вартості втраченого нерухомого майна, а саме будинку в с. Базар Народицького району — у зв’язку з відселенням з радіоактивно забрудненої території.

Рішенням Народицького районного суду Житомирської області від 12 лютого 2001 р. позов задоволено.

У касаційній скарзі С. просить рішення суду скасувати й ухвалити нове рішення, посилаючись на його невідповідність нормам матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, судова палата з цивільних справ Верховного Суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що позивачка мала на праві приватної власності жилий будинок у с. Базар, який у зв’язку з переселенням з радіоактивно забрудненої території 16 березня 2000 р. передала на баланс Базарської сільської ради.

Відповідно до ст. 35 Закону від 28 лютого 1991 р. № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 р. № 755; далі — Положення) позивачка має право на отримання грошової компенсації — відшкодування вартості жилого будинку в повному розмірі, за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Судом установлено, що позивачці станом на 22 вересня 2000 р. було нараховано компенсацію в сумі 16 тис. 501 грн. Водночас, стягуючи на користь позивачки грошову компенсацію у визначеній станом на 22 вересня 2000 р. сумі, суд не врахував і не застосував до спірних правовідносин пункти 7, 8 Положення, якими передбачено індексування грошової компенсації на індекси вартості житлового фонду у випадку, коли в період до її перерахування на особистий рахунок переселенця Кабінетом Міністрів України приймалися нормативні акти, за якими індексувалася вартість житлового фонду.

Таким чином, оскільки суд допустив порушення норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, судова палата з цивільних справ Верховного Суду України відповідно до ст. 340 ЦПК скасувала рішення Народицького районного суду Житомирської області від 12 лютого 2001 р. і направила справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком