ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
2001-81. За змістом ст. 405 КПК України перелік зазначених у ній обставин, що можуть бути підставою для відстрочки виконання вироку, не є вичерпним, і суд може визнати такими підставами й інші обставини, які свідчать про те, що негайне відбування покарання може спричинити винятково тяжкі наслідки для засудженого та його сім’ї
 
 
Вироком Борзнянського районного суду Чернігівської області від 29 листопада 1999 р. Г. засуджено за сукупністю злочинів, передбачених ст. 861, із застосуванням ст. 44, ч. 2 ст. 172 КК на чотири роки шість місяців позбавлення волі. Постановою цього суду від 9 грудня 1999 р. виконання вироку відстрочено в порядку ст. 405 КПК на один рік.

Г. визнано винною в тому, що вона, перебуваючи з 3 лютого 1998 р. по 10 січня 1999 р. на посаді старшого судового виконавця Ніжинського міського суду, а з 11 січня по 19 травня 1999 р. — заступника начальника Ніжинського міського управління юстиції, зловживала посадовим становищем, підробляла банківські документи, на підставі яких незаконно одержала з депозитних рахунків гроші на суму 28 тис. 154 грн.

Заступник Генерального прокурора України порушив у протесті питання про скасування постанови суду, оскільки, на його думку, ст. 405 КПК не передбачено застосування відстрочки виконання вироку з таких підстав, на які послався суд, — догляд за матір’ю похилого віку та утримання неповнолітньої дитини.

Обговоривши доводи протесту, судова колегія в кримінальних справахВерховного Суду України визнала, що він не підлягає задоволенню з такихпідстав.

За змістом п. 4 ст. 405 КПК та роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться в п. 9 постанови від 21 грудня 1990 р. № 11 «Про практику застосування судами України процесуального законодавства при вирішенні питань, пов’язаних із виконанням вироків», перелік перелічених у ньому виняткових обставин не є вичерпним, і суд може визнати такими підставами й інші обставини, які свідчать про те, що негайне відбування покарання може спричинити винятково тяжкі наслідки для засудженого та його сім’ї.

Як видно з постанови, суд це врахував і взяв до уваги, що на утриманні засудженої перебувають хвора мати похилого віку та неповнолітній син, і, визнавши ці обставини винятковими, оскільки вони свідчать про те, що негайне відбування Г. покарання може спричинити винятково тяжкі наслідки для неї та її сім’ї, відстрочив виконання вироку.

Аналогічного висновку дійшла і президія Чернігівського обласного суду. Розглядаючи в порядку нагляду це та інші питання, пов’язані із визнанням Г. винною у вчинених злочинах, і встановивши, що зазначене рішення прийнято через виняткові обставини, які точно відповідають змістові ст. 405 КПК, обгрунтовано визнала його правильним.

Оскільки суд першої інстанції постанову про відстрочку виконання вироку щодо Г. прийняв відповідно до чинного законодавства, судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України залишила протест прокурора без задоволення.
© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком