ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
У порядку, передбаченому гл. 31-Б ЦПК України, судами загальної юрисдикції розглядаються скарги релігійних організацій на рішення державних органів з питань перевищення встановленого законом строку прийняття рішень про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, відмови в їх реєстрації, а також володіння і користування культовими будівлями та майном. Оскарження релігійними організаціями рішень державних органів з інших питань провадиться в загальному для всіх юридичних осіб порядку
 
 
Римсько-католицька громада святого Климента м. Севастополя (далі — громада св. Климента) звернулася в суд зі скаргою в порядку гл. 31-Б ЦПК на рішення Севастопольської міської ради від 24 грудня 1998 р. № 139 «Про звернення громадян римсько-католицької церкви з приводу дитячого кінотеатру «Дружба». Заявник послався на те, що 16 червня 1998 р. зазначена громада звернулась до Севастопольської міської державної адміністрації (далі — держадміністрація) із заявою про передачу у власність громади приміщення колишнього костьолу. Голова держадміністрації передав це питання на розгляд міської ради, оспорюваним рішенням якої ліквідацію дитячого кінотеатру «Дружба» і передачу цієї будівлі з комунальної власності міста будь-яким іншим власникам визнано недоцільними. Вважаючи дії держадміністрації та міської ради при вирішенні цього питання незаконними, громада просила рішення міської ради скасувати і зобов’язати державні органи передати зазначену будівлю у власність громади.

Рішенням Севастопольського міського суду від 21 квітня 1999 р. в задоволенні скарги відмовлено.

У касаційній скарзі громада просила скасувати рішення суду і Севастопольської міської ради та зобов’язати держадміністрацію в установлений законом строк розглянути клопотання про передачу у власність громади приміщення колишнього костьолу. Судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України дійшла висновку, що рішення міського суду підлягає скасуванню з таких підстав.

Громада св. Климента відповідно до ст. 13 Закону від 23 квітня 1991 р. «Про свободу совісті та релігійні організації» з моменту реєстрації її статуту рішенням виконавчого комітету Севастопольської міської ради від 5 січня 1995 р. № 1/4 є юридичною особою.

Відповідно до гл. 31-Б ЦПК у судовому порядку можуть бути оскаржені рішення державних органів з питань перевищення встановленого законом строку прийняття рішень про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, відмови в їх реєстрації, а також володіння і користування культовими будівлями та майном.

Як вбачається зі скарги громади, поданої до суду в порядку гл. 31-Б ЦПК, пояснень її представників у судовому засіданні та змісту касаційної скарги, заявник оскаржив рішення Севастопольської міської ради та держадміністрації, якими було відмовлено у вирішенні питання про передачу у власність громади приміщення колишнього костьолу. Таким чином, між юридичними особами виник спір про право власності на будівлю. Спори ж між юридичними особами,Ккрім спеціально визначених законодавством випадків,Кпідвідомчі арбітражному суду. Відповідно до ст. 227 ЦПК суд закриває провадження в справі, якщо вона не підлягає розглядові в судах загальноїКюрисдикції.

На підставі викладеного, керуючись статтями 310, 311, 317 ЦПК, судова колегія в цивільних справах Верховного Суду України касаційну скаргу громади св. Климента задовольнила частково, рішення Севастопольського міського суду скасувала і провадження у справі закрила.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком