ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Кримінальна відповідальність за незаконну торговельну діяльність (ст. 1556 КК) настає лише в разі, коли така діяльність була систематичною (продаж товарів тощо здіснювався більше чотирьох разів протягом календарного року)
 
 
Вироком Пролетарського районного суду м. Донецька від 19 листопада 1998 р. З. засуджено за ч. 1 ст. 1556 КК на один рік позбавлення волі із застосуванням ст. 461 КК з відстрочкою виконання вироку на один рік і сплатою в доход держави штрафу в розмірі 680 грн.

З. визнана винною у вчиненні злочину за таких обставин.

12 жовтня 1998 р. її було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення порядку заняття підприємницькою діяльністю.

16 жовтня 1998 р. З. з метою заняття незаконною торговельною діяльністю, ухилення від реєстрації та одержання неконтрольованого державою прибутку скупила на ринку 12 пачок напою «Інвайт» за ціною 30 коп. за пачку і шість пачок лимонної кислоти ціною 30 коп. за пачку для їх реалізації за цінами 35 і 40 коп. за пачку відповідно. Наступного дня вона продала на ринку за вказаними цінами 10 пачок напою «Інвайт» М. та 5 пачок лимонної кислоти Л., отримавши неконтрольований державою прибуток у розмірі 1 грн., і була затримана працівниками міліції.

Заступник Голови Верховного Суду України порушив у протесті питання про скасування вироку із закриттям справи за відсутністю в діях З. складу злочину. Судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України протест задовольнила з таких підстав.

Стаття 1556 КК передбачає відповідальність за незаконну торговельну діяльність. Остання являє собою різновид підприємництва, яке відповідно до ст. 1 Закону від 26 лютого 1991 р. «Про підприємництво» є систематичною діяльністю.

Згідно зі ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 17 березня 1993 р. «Про податок на промисел» (далі — Декрет) під систематичною діяльністю по продажу товарів слід розуміти здійснення протягом календарного року більше чотирьох таких угод.

Положення, викладені в Постанові Верховної Ради України від 26 січня 1993 р. «Про застосування статей 154, 1555 Кримінального кодексу України та статей Кодексу України про адміністративні правопорушення», про те, що під незаконною торговельною діяльністю слід розуміти здійснення двох або більше угод купівлі-продажу чи навіть однієї такої угоди, не відповідає поняттю систематичності як ознаки злочину, передбаченого ст. 1556 КК.

Декрет має силу закону, до того ж він прийнятий пізніше, ніж зазначена Постанова Верховної Ради України, яка такої сили не має, а тому саме відповідно до Декрету має визначатися систематичність як ознака злочину — незаконної торговельної діяльності.

Громадяни, які здійснюють угоди купівлі-продажу з порушенням вимог Декрету, на підставі його ст. 6 несуть відповідальність у вигляді штрафів, що накладаються в адміністративному порядку.

Як вбачається із матеріалів справи, З. хоч і притягувалась до адміністративної відповідальності за порушення заняття підприємницькою діяльностю, проте в її діях немає систематичності здійснення угод купівлі-продажу. УКзв’язку з тим, що у цих діях відсутній склад злочину, за який її засуджено, судова колегія в кримінальних справах Верховного Суду України вирок щодо З. скасувала, а справу закрила на підставі п. 2 ст. 6 КПК.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком