ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
2002-63. Кримінальна відповідальність за перевищення військовою посадовою особою влади чи посадових повноважень, передбачена п. «а» ст. 2542 КК України, настає лише в тому разі, коли ці дії завдали істотної шкоди
 
 

Вироком військового суду Київського гарнізону від 7 травня 2001 р. Л. засуджено за п. «а» ст. 2542 КК із застосуванням ст. 45 КК на один рік позбавлення волі умовно з іспитовим строком один рік та сплатою штрафу в розмірі680 грн.

Л. визнано винним у перевищенні влади з корисливих мотивів, що завдало істотної шкоди, за таких обставин.

Увечері 3 листопада 2000 р. Л., виконуючи обов’язки чергового по частині та будучи начальником за посадою і військовим званням для С.І. та С.О., на прохання останніх дозволив їм залишити розташування частини до ранку, за що отримав від них продукти харчування.

Увечері 10 листопада того ж року він удруге вчинив такі ж дії щодо зазначених вище підлеглих із умовою отримання від них у подальшому продуктів харчування. Внаслідок цього вранці 11 листопада С.О., який чергував по їдальні, не впорався зі своїми обов’язками, що спричинило затримку сніданку особового складу частини та пов’язані з цим несвоєчасну зміну варти і порушення розпорядку дня.

У касаційній скарзі Л., стверджуючи, що він засуджений необгрунтовано, оскільки його вина у перевищенні влади не доведена, просив скасувати вирок і закрити справу за відсутністю в його діях складу злочину.

Ознайомившись із матеріалами справи, викладеними в касаційній скарзі доводами та міркуваннями прокурора про необхідність її задоволення, військова палата Верховного Суду України визнала, що касаційна скарга має бути задоволена з таких підстав. Відповідно до ч. 1 ст. 7 КК злочином визнається передбачене кримінальним законом суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на суспільний лад України, його політичну й економічну системи, власність, особу, політичні, трудові, майнові та інші права і свободи громадян, а так само інше передбачене кримінальним законом суспільно небезпечне діяння, яке посягає на правопорядок.

Кримінальна відповідальність за перевищення військовою посадовою особою влади чи посадових повноважень, яка передбачена п. «а» ст.2542 КК, настає лише в тому разі, коли ці дії завдали істотної шкоди. Як убачається з постанови про притягнення Л. як обвинуваченого та обвинувального висновку, підсудному не ставилося за провину те, що його дії завдали істотної шкоди. За таких обставин у діях Л., описаних у зазначених процесуальних документах та у вироку, немає складу злочину, передбаченого п.«а» ст. 2542 КК, і він засуджений за цим законом необгрунтовано. У зв’язку з викладеним, а також беручи до уваги, що вчинене Л. не містить складу будь-якого іншого злочину, військова палата Верховного Суду України вирок скасувала, а справу закрила на підставі п. 2 ст. 6 КПК.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка http://www.viaduk.net" style="color:#ffffff;">Віадук-Телеком