ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
Суддя Верховного Суду України наголосив на важливості ролі Верховного Суду України для виконання рішень Європейського суду з прав людини на національному рівні
11/23/2016
 

Суддя-спікер Верховного Суду України Василь Гуменюк взяв участь у міжнародному круглому столі «Національні механізми виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні: роль судової гілки влади», який відбувся 22 листопада 2016 року в рамках проекту Ради Європи «Підтримка впровадження судової реформи в Україні».

Учасники форуму обговорили ефективність та інституційну спроможність законодавчо визначених механізмів виконання рішень Європейського суду з прав людини в Україні та обмінялися думками щодо причин невиконання великої кількості рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), ухвалених у справах щодо України, які перебувають під наглядом Комітету міністрів Ради Європи. Під час роботи круглого столу також були висловлені пропозиції щодо можливих шляхів удосконалення національного законодавства, з особливим наголосом на ролі судової влади в цьому процесі та її процесуальних можливостях, з метою забезпечення своєчасного та повного виконання рішень ЄСПЛ, а також механізмів ефективної координації діяльності усіх зацікавлених органів державної влади, залучених до цього процесу.

Суддя Верховного Суду України Василь Гуменюк взяв активну участь в обговоренні поточного стану та можливих шляхів вдосконалення механізмів виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини. Під час свого виступу суддя-спікер наголосив, що, відповідно до процесуальних законів, Верховний Суд України переглядає судові рішення на підставі встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов’язань при вирішенні даної справи судом. Отже, ВСУ має можливість постановити рішення про відновлення провадження або повторний розгляд справи після її перегляду ЄСПЛ. Саме у такий спосіб забезпечується дотримання статей 13 та 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Василь Гуменюк підкреслив, що для якісного вдосконалення механізму виконання рішень ЄСПЛ Верховний Суд України регулярно проводить наукові конференції, круглі столи, семінари та формує правові позиції, які допомагають суддям поновлювати порушені права заявника на національному рівні.

У роботі круглого столу взяли участь судді Верховного Суду України, вищих спеціалізованих судів України, представники Ради Суддів України, Вищої Ради Юстиції, Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції України, а також експерти Ради Європи, представники міжнародних та громадських організацій.

Захід було організовано спільно Комітетом Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя, Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини та проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні».

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком