ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
23. Рішення суду касаційної інстанції про відмову у відкритті касаційного провадження через те, що ухвала суду про повернення позовної заяви не перешкоджає подальшому провадженню у справі і тому не може бути оскаржена в касаційному порядку, є помилковим, оскільки право оскаржувати такі ухвали як в апеляційному, так і в касаційному порядку прямо передбачено ч. 5 ст. 108 КАС
 
 
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2006 р. колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, розглянувши у письмовому провадженні справу за скаргою Касьяненка Б.П. про перегляд за винятковими обставинами ухвали Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2006 р. у справі за скаргою Касьяненка Б.П. на дії УМВС України в Житомирській області (далі — УМВС), у с т а н о в и л а:

У липні 2004 р. Касьяненко Б.П. звернувся до суду зі скаргою на дії УМВС, посилаючись на порушення його прав під час затримання та на невирішення його звернень у встановленому законом порядку. Просив визнати ці дії працівників міліції УМВС неправомірними та зобов’язати УМВС поновити його порушені права.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 15 жовтня 2004 р. скаргу Касьяненка Б.П. залишено без руху та надано строк для усунення її недоліків — до 2 листопада 2004 р.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 2 листопада 2004 р., залишеною без зміни ухвалою Апеляційного суду Житомирської області від 27 грудня 2004 р., скаргу Касьяненка Б.П. визнано неподаною та повернуто заявнику.

Не погоджуючись з ухваленими судовими рішеннями, Касьяненко Б.П. подав касаційну скаргу.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2006 р. Касьяненку Б.П. відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвали Корольовського районного суду м. Житомира від 2 листопада 2004 р. та Апеляційного суду Житомирської області від 27 грудня 2004 р. на підставі ч. 2 ст. 211 КАС.

У скарзі про перегляд за винятковими обставинами ухвали Вищого адмі­ністративного суду України від 17 квітня 2006 р. Касьяненко Б.П., посилаючись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції положень ч. 2 ст. 211 КАС, порушує питання про її скасування та направлення справи на новий розгляд до суду касаційної інстанції.

Скарга Касьяненка Б.П. підлягає задоволенню з таких підстав.

Вищим адміністративним судом України відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Касьяненка Б.П. через те, що оскаржені ухвали не перешкоджають провадженню у цій справі і тому відповідно до ч. 2 ст. 211 КАС не підлягають оскарженню.

Проте з таким висновком Вищого адміністративного суду України погодитися не можна.

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 108 КАС ухвали про залишення позовної заяви без руху або повернення позовної заяви можуть бути оскаржені особою, яка подала позовну заяву.

Частиною 2 ст. 211 КАС установлено, що ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також ухвали суду апеляційної інстанції можуть бути оскаржені в касаційному порядку, якщо вони пере­шкоджають подальшому провадженню у справі.

Таким чином, нормами КАС позивачу надано право оскарження ухвал суду про повернення позовної заяви як в апеляційному, так і в касаційному порядку.

З огляду на викладене висновок касаційного суду про те, що ухвала суду про повернення позовної заяви не перешкоджає подальшому прова­дженню у справі і тому не може бути оскаржена в касаційному порядку, є помилковим.

Отже, ухвала Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2006 р. не ґрунтується на вимогах процесуального закону, є незаконною і підлягає скасуванню, а справа — направленню до Вищого адміністративного суду України для вирішення питання про прийняття касаційної скарги.

Керуючись статтями 242, 243 КАС, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України п о с т а н о в и л а:

Скаргу Касьяненка Б.П. на ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2006 р. у справі за скаргою Касьяненка Б.П. на дії УМВС задовольнити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2006 р. скасувати, справу направити до Вищого адміністративного суду України для вирішення питання про прийняття касаційної скарги.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, передбаченого п. 2 ч. 1 ст. 237 КАС.
© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком