ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
68. Звільнення засудженого від покарання на підставі Закону України від 5 липня 2001 р. «Про амністію» є помилковим, оскільки дія цього Закону поширювалася лише на злочини, передбачені КК України 1960 р., і відповідно до ст. 20 названого Закону він підлягав виконанню до 1 вересня 2001 р., тобто до набрання чинності КК України 2001 р.
 
 
Вироком військового місцевого суду Чернівецького гарнізону від 31 жовтня 2001 р. рядовий М. засуджений за ч. 1 ст. 408 КК на два роки позбавлення волі і на підставі п. «б» ст. 1 Закону від 5 липня 2001 р. № 2593-III «Про амністію» (далі — Закон) від відбування покарання звільнений. Згідно з вироком М. визнаний винним у тому, що у визначений строк — 18 квітня 1996 р. — у військову частину з відпустки не повернувся, а, маючи намір ухилитися від проходження військової служби, виїхав до Херсонської області, де влаштувався на роботу. 29 липня 2001 р. він був затриманий працівниками міліції.

У касаційному поданні військовий прокурор Західного регіону України порушив питання про скасування вироку у зв’язку з неправильним застосуванням Закону, посилаючись на те, що останній не поширюється на осіб, дії яких кваліфіковані за КК 2001 р. Заслухавши доповідь судді Верховного Суду України, прокурора, який підтримав касаційне подання, та перевіривши матеріали справи, колегія суддів Військової судової колегії Верховного Суду України визнала, що касаційне подання підлягає задоволенню з таких підстав. Із матеріалів справи вбачається, що М. вчинив дезертирство в 1996 р. Цей злочин, передбачений п. «а» ст. 241 КК 1960 р., відповідно до ст. 7-1 зазначеного Кодексу належав до категорії тяжких.

Оскільки ч. 1 ст. 408 КК 2001 р. за нього встановлено більш м’яку кримінальну відповідальність, то дії підсудного правильно кваліфіковані за цією статтею. Проте звільнення М. на підставі Закону від покарання є помилковим, оскільки дія останнього поширювалася лише на злочини, передбачені КК 1960 р., і відповідно до ст. 20 він підлягав виконанню до 1 вересня 2001 р., тобто до набрання чинності новим КК. За таких обставин колегія суддів Військової судової колегії Верховного Суду України касаційне подання військового прокурора Західного регіону України задовольнила, вирок військового місцевого суду Чернівецького гарнізону від 31 жовтня 2001 р. щодо М. у зв’язку з неправильним застосуванням судом Закону скасувала і направила справу на новий розгляд у військовий місцевий суд Хмельницького гарнізону.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком