ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
40. Суд визнав незаконною постанову податкового органу про накладення штрафу на посадову особу платника податку за неподачу нової заяви про вибір податкового періоду на наступний календарний рік, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість» не зобов’язує платника, який уже заявив про зазначений вибір, знову щорічно подавати податковому органу про це заяву, якщо він не змінює або не повинен за певних умов змінювати податковий період
 
 

У квітні 2001 р. Р., звернувшись до суду зі скаргою на постанову ДПІ у м. Вінниці про накладення адміністративного стягнення, зазначив, що 2 квітня 2001 р. постановою заступника начальника ДПІ у м. Вінниці його як директора ТОВ «Сігма» (далі — ТОВ) притягнуто до адміністративної відповідальності і накладено штраф у сумі 170 грн. за порушення вимог ст. 7 Закону від 3 квітня 1997 р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (далі — Закон) — а саме порушення строків подання податкової декларації. Вважаючи, що порушень податкового законодавства ТОВ не допускало, заявник просив визнати постанову незаконною.

Ленінський районний суд м. Вінниці рішенням від 4 жовтня 2001 р. скаргу задовольнив.

У касаційній скарзі ДПІ у м. Вінниці просить скасувати це рішення суду, посилаючись на порушення норм матеріального права.

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України, ознайомившись із матеріалами справи, постановила, що касаційну скаргу не можна задовольнити з таких підстав.

Згідно із Законом податковий (звітний) період для платників податку, в яких обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг) за попередній календарний рік перевищує 7200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, дорівнює календарному місяцю (підпункт 7.9.1 ст. 7).

Платники податку, які мають обсяг операцій з продажу менший, ніж зазначено вище, можуть застосовувати за своїм вибором податковий період, що дорівнює календарному місяцю або кварталу. Заяву про своє рішення з цього питання платник податку подає податковому органу за місяць до початку календарного року.

Протягом календарного року дозволяється замінити квартальний податковий період на місячний з початку будь-якого кварталу поточного року. Заява про таку заміну подається платником податку до податкового органу за місяць до початку кварталу. Здійснювати зворотні зміни в одному календарному році не дозволяється (підпункт 7.9.2 ст. 7 Закону).

Суд встановив, що з 1 січня 2000 р. ТОВ обрало відповідно до підпункту 7.9.2 ст. 7 Закону податковий період, який дорівнює кварталу, подавши про це заяву у визначені Законом строки. 17 січня 2001 р. ТОВ подало звітність за IV квартал 2000 р., після чого з’ясувалося, що за попередній календарний рік обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів не перевищує 7200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто підстав для обов’язкового переходу до місячного податкового періоду у ТОВ не було. Крім того, воно не подавало заяви на зміну в 2001 р. податкового періоду, тому для застосування підпункту 7.9.1 ст. 7 Закону не було підстав.

Оскільки Закон не передбачає обов’язкової щорічної подачі заяви про

застосування того чи іншого податкового періоду, а зазначає лише умови та порядок переходу з одного податкового періоду до іншого, за таких обставин суд дійшов обгрунтованого висновку про незаконність накладення штрафу.

Посилання ДПІ на підпункт 2.2.2 * Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (затверджений наказом ДПА

України від 30 травня 1997 р. № 166, зареєстрований в Мін’юсті 9 липня 1997 р. за № 250/2054) про подачу заяви щодо встановлення обраного податкового періоду кожного наступного календарного року суд до уваги не взяв, оскільки цей підзаконний акт не відповідає положенням Закону.

З урахуванням наведеного суд обгрунтовано задовольнив скаргу Р., а підстав для скасування рішення суду в касаційному порядку немає.

Керуючись ст. 334 ЦПК, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України касаційну скаргу ДПІ у м. Вінниці залишила без задоволення.

____________________________________
* Підпункт був чинним у цій редакції на час виникнення спірних правовідносин. Наказом ДПА України від 18 квітня 2001 р. № 170 у розділ 2 "Податкові (звітні) періоди та строки подання декларації" внесено значні зміни й доповнення.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком