ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ
Українська  |  English
Головна сторінка
Друк
52. Незаконне заволодіння мотоциклом вартістю 1 тис. 300 грн., який стояв на подвір’ї помешкання потерпілого, помилково кваліфіковано за ч. 2 ст. 289 КК України як вчинене з проникненням в інше сховище і таке, що заподіяло потерпілому значну матеріальну шкоду
 
 

Вироком Острозького районного суду Рівненської області від 19 листопада 2002 р. С. засуджено за ч. 2 ст. 289 КК на п’ять років позбавлення волі. На підставі ст. 75 цього Кодексу його звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки. Як установив суд, 18 липня 2002 р. С., перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, проник на територію господарства Р. і незаконно заволодів мотоциклом останнього вартістю 1 тис. 300 грн. У касаційному поданні прокурор порушив питання про зміну вироку у зв’язку з неправильним застосуванням кримінального закону, вважаючи, що злочинні дії засудженого підлягають перекваліфікації з ч. 2 на ч. 1 ст. 289 КК.

Перевіривши матеріали справи та обговоривши наведені прокурором доводи, колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України задовольнила подання з таких підстав. Винність С. у вчиненні злочину за наведених у вироку обставин матеріалами справи доведено. Проте юридична оцінка судом злочинних дій засудженого є неправильною. Виходячи з вимог закону подвір’я помешкання потерпілого Р., де С. незаконно заволодів мотоциклом, не можна визнати іншим сховищем. У цьому конкретному випадку подвір’я, на якому стояв зазначений транспортний засіб, є лише місцем, де розташований жилий будинок потерпілого.

Помилковим слід визнати й рішення суду про заподіяння потерпілому значної матеріальної шкоди. Як убачається з вироку, вартість мотоцикла становить лише 1 тис. 300 грн. Правовими ж критеріями визнання шкоди значною є згідно з п. 2 примітки до ст. 185 КК є не тільки матеріальне становище потерпілого, а й спричинення йому збитків на суму від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Виходячи з викладеного колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України вирок змінила: перекваліфікувала дії засудженого із ч. 2 на ч. 1 ст. 289 КК і призначила йому за цією нормою покарання у виді трьох років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК С. звільнено від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком три роки.

© 2018. Верховний Суд України. Розробка Віадук-Телеком