Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
04/09/2008
Верховний Суд України визнав незаконними збільшення статутного фонду та проведення додаткової емісії акцій ВАТ “Дніпроенерго”

Судова палата у господарських справах Верховного Суду України скасувала постанову Вищого господарського суду України від 25 січня 2008 року у справі щодо визначення правомірності рішень загальних зборів акціонерів ВАТ "Дніпроенерго" від 27 серпня 2007 року. При цьому залишено в силі постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 21 грудня 2007 року, якою визнано недійсними усі рішення зазначених загальних зборів акціонерів ВАТ "Дніпроенерго", у тому числі щодо збільшення статутного фонду та проведення додаткової емісії акцій ВАТ "Дніпроенерго".

При розгляді цієї справи апеляційним судом було встановлено порушення передбаченого законом порядку проведення вказаних загальних зборів ТОВ "Дніпроенерго" та недійсність прийнятих ними рішень, внаслідок чого відбулося порушення прав та інтересів позивача (ТОВ "Інвестиційна компанія "Бізнес-інвест"), який є акціонером ВАТ "Дніпроенерго".

Апеляційною судовою інстанцією встановлено, що наприкінці 2001 року в судовому порядку було порушено провадження у справі про банкрутство ВАТ "Дніпроенерго", а 20 травня 2005 року затверджено план санації підприємства. Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" з дня винесення ухвали про санацію припиняються повноваження органів управління боржника – юридичної особи. Відповідно до статей 97, 159 Цивільного кодексу України та статей 23, 41 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори акціонерів є вищим органом управління товариства.

Виходячи з цього, апеляційний суд дійшов висновку, що у зв‘язку з дією процедури санації, припиненням повноважень органів управління ВАТ "Дніпроенерго" і передачею їх до компетенції керуючого санації, загальні збори акціонерів як орган управління ВАТ "Дніпроенерго" 27 серпня 2007 року скликані незаконно і через свою неповноважність не могли приймати рішення з діяльності товариства. З огляду на це усі рішення, прийняті на цих зборах, є незаконними.

Крім того, судом апеляційної інстанції було встановлено факт порушення вимог законодавства про обов’язкове включення до порядку денного загальних зборів питань, щодо яких планується розгляд та прийняття рішень. Зокрема, виявлено порушення вимог статті 40 та частини четвертої статті 43 Закону України "Про господарські товариства" при затвердженні статуту ТОВ "Дніпроенерго" в новій редакції. На загальних зборах акціонерів ВАТ "Дніпроенерго" 27 серпня 2007 року приймалися рішення з питань, які не були включені до порядку денного зборів, оприлюдненого у встановленому порядку (зокрема, затвердження протоколу рішення про додатковий випуск акцій ВАТ "Дніпроенерго", уповноваження керуючого санацією на здійснення ряду юридично значущих дій).

Таким чином, прийнятим Верховним Судом України рішенням фактично визнано незаконною додаткову емісію акцій ТОВ "Дніпроенерго", якою було порушено інтереси нашої держави. Це дає можливість відновити державну частку акцій ВАТ "Дніпроенерго", яка на момент проведення загальних зборів товариства становила 76,04 % його статутного фонду, і вирішити питання щодо майбутнього цього товариства відповідно до закону в інтересах держави та суспільства.