Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
05/29/2008
Унеможливити використання третейських судів у так званих рейдерських схемах

Голова Верховного Суду України Василь Онопенко звернувся до Президента України Віктора Ющенка з пропозицією внести на розгляд Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи підготовлений Верховним Судом України проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (щодо запобігання випадкам зловживань у сфері третейського розгляду спорів).

Практика діяльності постійно діючих третейських судів (їх кількість станом на 1 листопада 2007 р. перевищує 270) свідчить про те, що вони стали використовуватися як спосіб протиправного захоплення власності, досягнення інших незаконних цілей у сфері господарювання, земельних відносин.

На сьогодні фактично відсутні будь-які можливості оскарження як самого рішення третейського суду, так і виданого на підставі рішення третейського суду рішення загального чи спеціалізованого суду про видачу виконавчого документа. Тому проектом передбачається звузити предмет спору, що розглядається третейським судом, виключно щодо прав та інтересів сторін третейської угоди і тим самим убезпечити третіх осіб від будь-яких протиправних посягань на їх права та інтереси.

Також законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного процесуального кодексу України, законів України “Про заставу”, “Про державну виконавчу службу”, “Про виконавче провадження”, “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень”, “Про третейські суди”, якими, зокрема, виключити із зазначених законів положення про примусове виконання рішення третейського суду та про необхідність видачі компетентним судом виконавчого документа, на підставі якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи мають вчинити певні дії на виконання рішення третейського суду. Зазначені зміни передбачають реалізацію принципу добровільності виконання рішень третейського суду.

Запропоновані зміни є вкрай необхідними з точки зору подальшого вдосконалення процесу виконання рішень третейського суду. Реалізація положень проекту закону в разі його прийняття унеможливить використання третейських судів у так званих рейдерських схемах.