Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
03/18/2013
Верховний Суд України сформував правові висновки у цивільних справах, розглянутих у другому півріччі 2012 року

Верховний Суд України сформував правові висновки
у цивільних справах, розглянутих у другому півріччі 2012 року

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України сформувала висновки, викладені у рішеннях, прийнятих у другому півріччі 2012 року за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах (пункт 1 частини першої статті 355 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК). Зокрема, зроблено правові висновки у спорах: про право власності; що виникають із договору поруки; що виникають із земельних правовідносин; щодо визнання правочинів недійсними; що виникають із кредитних договорів; що виникають з сімейних, трудових правовідносин; про відшкодування шкоди тощо.

Згідно з частиною другою статті 214 ЦПК при виборі правої норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суди зобов’язані враховувати зазначені висновки Верховного Суду України.

Крім того, відповідно до вимог частини першої статті 3607 ЦПК рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з цих підстав, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов’язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.

У зв’язку з цим правові висновки Верховного Суду України надіслано до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України, апеляційних загальних та апеляційних господарських судів для застосування при здійсненні судочинства, а також буде опубліковано в журналі «Вісник Верховного Суду України» і розміщено на офіційному веб-сайті.