Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/08/2008
Верховний Суд України узагальнив судову практику щодо кваліфікації повторності та сукупності злочинів

Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України розглянула узагальнення судової практики з питань кваліфікації повторності та сукупності злочинів (статті 32, 33, 35 Кримінального кодексу України). Це питання без перебільшення є фундаментальним і для загальної, і для особливої частини Кримінального кодексу, одне з найістотніших при визначенні видів покарання.

Проведене узагальнення засвідчило, що під час розгляду кримінальних справ про злочини з ознаками повторності та сукупності суди допускають помилки у кваліфікації дій винних осіб, відмежуванні тотожних повторних злочинів від продовжуваних злочинів, призначенні покарання тощо. У деяких випадках суди не з’ясовують питання щодо наявності чи відсутності судимості за попередні злочини, що впливає на кваліфікацію дій та покарання. Суди нерідко порушують вимоги Кримінального кодексу стосовно заборони враховувати як таку, що обтяжує покарання, повторність, яка водночас є кваліфікуючою ознакою злочину.

Непоодинокі помилки і при призначенні покарання за сукупністю злочинів, якщо після постановлення вироку у справі з’ясовується, що засуджений винен ще й в іншому злочині, вчиненому ним до постановлення попереднього вироку. Не завжди суди враховують також вимоги закону при призначенні більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.

В узагальненні висвітлено низку проблемних питань судової практики. Наприклад, суди по-різному вирішують питання щодо кваліфікації закінчених повторних тотожних злочинів. В одних випадках кваліфікують окремо кожен починаючи з першого, в інших — кваліфікують лише останній злочин за відповідною частиною статті Кримінального кодексу, залишаючи перший злочин без відповідної юридичної оцінки.

За результатами обговорення схвалено висновки узагальнення, а також прийнято рішення підготувати та направити витяг до апеляційних судів з тим, щоб зорієнтувати їх на однакове й правильне застосування законодавства.

З метою подальшого удосконалення практики застосування судами законодавства щодо кваліфікації повторності та сукупності злочинів і недопущення судових помилок планується підготувати проект постанови Пленуму Верховного Суду України з цього питання.