Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
03/14/2008
Голова Верховного Суду констатує реальну загрозу правосуддю і просить парламент усунути її
Про це йдеться у листі Голови Верховного Суду України Василя Онопенка до Голови Верховної Ради України Арсенія Яценюка.

Така загроза зумовлена закінченням строку повноважень великої кількості суддів і зволіканням із вирішенням питання щодо їх обрання безстроково Верховною Радою України.

Як зазначається у листі, з початку роботи Верховної Ради України VI скликання Головою Верховного Суду України до парламенту було внесено 442 подання щодо обрання безстроково суддів місцевих та апеляційних загальних судів, а також 5 подань щодо обрання суддів Верховного Суду України. Крім того, велику кількість подань щодо обрання безстроково на посади суддів спеціалізованих судів було внесено головами вищих спеціалізованих судів.

Проте станом на 14 березня 2008 р. Верховна Рада України не розглянула жодного з цих подань.

До Верховного Суду України надходять звернення голів загальних апеляційних судів, що констатують кризову ситуацію, в якій опинилися деякі суди через закінчення строку повноважень суддів, та порушують питання про необхідність вжиття невідкладних заходів щодо її виправлення.

Так, за наявною у Верховному Суді України інформацією у багатьох судах фактично справи розглядає один суддя (Маневицький районний суд Волинської області, Рокитнянський районний суд Київської області, Ульяновський районний суд Кіровоградської області, Липоводолинський районний суд Сумської області, Дворічанський районний суд Харківської області, Великолепетиський районний суд Херсонської області, Білогірський та Новоушицький районні суди Хмельницької області та ряд інших). У понад 30 місцевих судах судочинство здійснюється лише двома суддями.

Василь Онопенко наголошує на тому, що у значній кількості судів, у тому числі апеляційних, через невирішеність питань обрання суддів на посади безстроково є надзвичайно великим навантаження на працюючих суддів. Це вкрай негативно позначається на оперативності та якості розгляду судових справ.

Якщо питання про обрання суддів безстроково не буде вирішено найближчим часом, то деякі із місцевих судів взагалі не зможуть діяти як судові органи. Зокрема, уже на початку квітня така ситуація реально виникне у Рокитнянському районному суді Київської області, в якому жоден суддя не буде повноважним здійснювати правосуддя.

Через значну кількість вакансій надмірним є також навантаження на суддів Верховного Суду України (надходить до 150 і більше справ та скарг на місяць), що ускладнює діяльність найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції з виконання покладених на нього повноважень.

Відповідно до ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається.

Зупинення, а також істотне ускладнення діяльності судів із зазначених вище причин загрожує підривом правових основ здійснення правосуддя, створює істотні перешкоди для судового захисту конституційних прав та свобод людини і громадянина, що є порушенням основних засад та принципів правової держави. Крім того, така ситуація негативно позначається на іміджі України і може призвести до збільшення звернень громадян нашої держави до міжнародних судових інстанцій за захистом своїх прав.

З огляду на це Голова Верховного Суду просить Голову Верховної Ради вжити заходів щодо невідкладного розгляду Верховною Радою України подань про обрання на посади суддів безстроково.