Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/26/2008
Верховний Суд України надасть судам роз’яснення щодо застосування законодавства про спадкування


З метою забезпечення правильного та однакового застосування судами законодавства про спадкування, а також у зв’язку із внесенням Цивільним кодексом України істотних змін щодо регулювання спадкових відносин Верховний Суд України надасть судам відповідні роз’яснення у постанові Пленуму “Про судову практику у справах про спадкування”.

Нагадаємо, що 21 грудня 2007 р. проект зазначеної постанови Пленуму прийнято у першому читанні. У постанові вирішуються проблемні та спірні питання, які виникають у судів при розгляді даної категорії справ.

Зокрема, у постанові будуть сформульовані правові позиції Верховного Суду України щодо застосування Цивільного кодексу України та Цивільного кодексу Української РСР щодо спадкових відносин, визначено види провадження, за правилами якого розглядаються справи про спадкування, щодо усунення осіб від права на спадкування, особливості спадкування окремих прав та обов’язків. У проекті постанови висвітлюється також низка проблемних питань, які виникають у судів при розгляді справ про право на обов’язкову частку у спадщині, про визнання заповіту недійсним, про спадкування за законом, визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини, про розподіл спадщини між спадкоємцями тощо. Планується надати судам рекомендації щодо застосування таких новел цивільного законодавства, як спадковий договір, а також заповіт подружжя.

З метою найбільш повного висвітлення питань, що виносяться на обговорення Пленуму Верховного Суду України, а також врахування при доопрацюванні проекту постанови досягнень науки цивільного права 25 лютого 2008 р. Верховним Судом України організовано обговорення зазначеного проекту постанови із залученням провідних вчених, які входять до складу секції цивільного та господарського судочинства Науково-консультативної ради при Верховному Суді України.

У дискусії взяли участь заступник Голови Верховного Суду України Анатолій Ярема, голова Судової палати у цивільних справах Андрій Гнатенко, судді Судової палати у цивільних справах, а також співробітники управління вивчення та узагальнення судової практики.

Поєднання наукового світогляду з практичним досвідом надало можливість для усестороннього обговорення проблемних питань судової практики, які виникають при вирішенні спорів про спадкування. Зокрема, було проаналізовано такі дискусійні питання, як розмежування справ окремого та позовного провадження, спадкування об’єктів будівництва, спадкування прав учасників підприємницьких товариств, спадкування житлових будинків (квартир) у процесі здійснення приватизації, можливість визнання нікчемного заповіту дійсним тощо.

Здійснення експертизи проекту постанови із залученням науковців, апеляційних судів, а також органів державної влади організовано Верховним Судом України з метою забезпечення високого рівня відповідних правових позицій.

На сьогодні проект постанови Пленуму “Про судову практику у справах про спадкування” доопрацьовується до другого читання з урахуванням усіх наданих конструктивних зауважень.