Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/26/2007
Верховний Суд України пропонує удосконалити порядок вручення судових повісток

Голова Верховного Суду України Василь Онопенко звернувся до Президента України Віктора Ющенка з проханням розглянути підготовлений у Верховному Суді України законопроект, яким пропонується удосконалити порядок вручення судових повісток та повідомлень, для внесення його на розгляд Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи.

Законопроект спрямований на вирішення нагальної проблеми судочинства в Україні – забезпечення своєчасної явки в судові засідання учасників судових процесів через належну і вчасну доставку та вручення їм підприємствами зв’язку судових повісток і повідомлень. Аналіз практики діяльності судів загальної юрисдикції свідчить про те, що близько половини судових викликів, які направляються поштою, несвоєчасно доходять до своїх адресатів або неналежно їм вручаються. Це, у свою чергу, породжує тяганину при розгляді судових справ, негативно позначається на оперативності здійснення правосуддя.

Однією з причин такої ситуації є неповне і недосконале процесуальне регулювання порядку вручення судових повісток та повідомлень. На сьогодні оператори поштового зв’язку у своїй діяльності з доставки зазначених повісток і повідомлень керуються нормативно-правовими актами в галузі зв’язку (Законом України “Про поштовий зв’язок”, а також Правилами надання послуг поштового зв’язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 року № 1155), в яких не враховані специфічні потреби правосуддя.

Проектом, зокрема, пропонується повернутися до позитивної практики, коли судові виклики були самостійним видом поштових відправлень. Передбачається доповнення відповідними положеннями Кримінально-процесуального кодексу України, відсутність яких на практиці призводить до непорозумінь стосовно процедур викликів до суду учасників кримінального судочинства.

Передбачається, що прийняття цього законопроекту створить законодавчу базу для забезпечення належного виконання підприємствами зв’язку вимог процесуального законодавства щодо порядку доставки та вручення судових повісток, повернення в суди повідомлень про їх вручення. Це має значно зменшити кількість судових процесів, які затягуються через неявку сторін, свідків, експертів, спеціалістів, створити належні умови для розгляду судами справ протягом визначених законодавством строків, зменшити кількість фактів судової тяганини.

Крім того, у разі прийняття проекту як закону буде забезпечено економію коштів державного бюджету з оплати витрат на поштову доставку судових повісток і повідомлень учасникам судового розгляду завдяки їх належному разовому врученню чи оформленню відмови в отриманні.