Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
05/21/2007
Президія Верховного Суду України і президія Ради суддів України визнали за неможливу участь суддів у парламентських слуханнях

Нинішня політична криза загострила існуючі руйнівні процеси у сфері правосуддя та породила для нього нові ризики. Неспроможність суб’єктів політичного протистояння розв’язати політичні проблеми належними засобами, кричущий правовий нігілізм владних та політичних суб’єктів призвели до масштабного і безцеремонного втручання політики у правову сферу, у тому числі у правосуддя.

Такого висновку дійшли учасники “екстреного” засідання президій Верховного Суду України та Ради суддів України, яке 21 травня 2007 р. відбулося під головуванням Голови Верховного Суду України Василя Онопенка та голови Ради суддів України Петра Пилипчука. Факти системного і нахабного тиску на суддів, втручання у діяльність судів вони розцінили як спроби свідомої і цілеспрямованої руйнації судової системи, політизації судів, намагання перетворити суд з органу правосуддя на важіль виконання політичних та особистих замовлень.

Члени обох президій звернули увагу на брак належної юридичної обґрунтованості окремих рішень глави держави щодо призначення суддів на адміністративні посади, спроби втручання в організацію здійснення правосуддя представників Кабінету Міністрів, тенденційний підхід до вирішення питань відповідальності суддів Вищою радою юстиції, нехтування принципами поділу влад та незалежності суддів вітчизняними законодавцями.

Як одну із складових такого процесу учасники спільного засідання розцінюють ухвалену днями народними депутатами ВР п’ятого скликання Постанову Верховної Ради України “Про спроби маніпулювання Печерським судом м. Києва у впливі на діяльність Центральної виборчої комісії” та рішення провести 23 травня цього року парламентські слухання “Про стан правосуддя в Україні”. Судді не лише акцентували увагу на поспішливості підготовки питання проведення слухань, ігноруванні парламентарями низки нормативних вимог, а й розцінили цей депутатський захід як можливу форму втягування однією з сторін політичного протистояння у політичну кризу ще й судової гілки влади, використання суддівського корпусу для задоволення певного політичного інтересу.

Виходячи з цього, члени президій Верховного Суду і Ради суддів України визнали за неможливу участь представників суддівського корпусу у парламентських слуханнях як таких, що можуть ускладнити ситуацію у сфері правосуддя. А самих законодавців судді застерегли від недоцільності проведення у нинішній політичній ситуації таких заходів, що можуть поглибити політизацію правосуддя.

Учасники засідання схвалили низку інших застережень і рекомендацій, які виклали у спеціально прийнятій з цього приводу заяві.