Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
01/08/2008
Верховний Суд України пропонує удосконалити процедуру судового розгляду господарських справ

Голова Верховного Суду України Василь Онопенко звернувся до Президента України Віктора Ющенка з проханням розглянути на предмет внесення на розгляд Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи законопроект, яким пропонується удосконалити процедуру судового розгляду господарських справ.

Цей підготовлений у Верховному Суді України законопроект передусім передбачає чітке визначення у Господарському процесуальному кодексі України виключного переліку судових ухвал, які можуть бути оскаржені до суду вищого рівня окремо від рішення місцевого господарського суду. Така пропозиція зумовлена проблемою штучної тяганини при розгляді господарських справ, коли справи місяцями, а то й роками «кочують» з однієї судової інстанції до іншої без ухвалення остаточного рішення. Положення чинного господарського процесуального законодавства не передбачають ефективних запобіжників штучному затягуванню розгляду справи як у результаті недобросовісної реалізації процесуальних прав учасників судового процесу, так і в результаті зловживань з боку суддів.

Визначення у законі виключного переліку ухвал місцевого суду, які можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від остаточного рішення у справі, а також законодавчий припис про те, що інші ухвали оскарженню окремо від рішення (постанови у справі про банкрутство) не підлягають, мають усунути передумови для вказаних зловживань і позитивно вплинути на оперативність та якість розгляду судами господарських справ.

Крім того, пропонується змінити існуючий порядок розгляду касаційних скарг на ухвали місцевого господарського суду. Передбачається, що розгляд таких ухвал судом касаційної інстанції буде можливим лише після перегляду їх в апеляційному порядку, а ухвал апеляційного господарського суду — якщо вони перешкоджають подальшому провадженню у справі. Це дозволить, по-перше, уникнути зволікань та невиправдано тривалого розгляду господарських спорів, по-друге, певною мірою вирішити проблему завантаженості господарських судів.

Ще одна новела, яка спрямована на забезпечення оперативності розгляду господарських справ Верховним Судом, полягає у встановленні мінімального кількісного складу суддів Судової палати у господарських справах (не менше п’яти суддів), яким буде надано право перегляду постанови чи ухвали Вищого господарського суду України. Це надасть можливість ефективно використовувати робочий час суддів, збільшить і прискорить кількість переглянутих ними рішень судів нижчого рівня протягом розумного строку, що сповна відповідатиме положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.