Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/06/2008
Верховний Суд України узагальнив судову практику у справах про злочини проти власності

Судова палата у кримінальних справах Верховного Суду України розглянула узагальнення судової практики у справах про злочини проти власності.

Проведене узагальнення засвідчило, що при розгляді зазначеної категорії справ окремі суди допускають помилки при кваліфікації дій винних осіб, відмежуванні одних злочинів від інших, вирішенні питань про наявність або відсутність кваліфікуючих ознак та призначенні видів кримінального покарання. У деяких випадках суди помилково притягують до кримінальної відповідальності осіб, які вчинили дрібне викрадення чужого майна. Виникають складнощі при визначенні поняття “проникнення до житла, іншого приміщення чи сховища” при вчиненні злочинів проти власності, а також стадії закінчення злочину.

Мають місце непоодинокі випадки неправильного визначення судами розміру матеріальних збитків, завданих злочином, допускаються помилки при розгляді цивільних позовів потерпілих.

В узагальненні висвітлено ряд проблемних питань судової практики. Зокрема, щодо встановлення характеру застосованого до потерпілих осіб насильства, кваліфікації вчинення декількох посягань на власність різними способами, незаконного неодноразового заволодіння чужим майном, вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб тощо.

У матеріалах узагальнення наведено також приклади правильного вирішення справ вказаної категорії при відмежуванні вимагання або шахрайства від грабежу чи розбою, а також крадіжки від незаконного проникнення до житла чи до іншого володіння особи.

За результатами обговорення схвалено висновки узагальнення, а також прийнято рішення підготувати й направити витяг до апеляційних судів, зорієнтувавши їх на однакове і правильне застосування законодавства.

З метою подальшого удосконалення практики застосування судами законодавства про відповідальність за злочини проти власності та недопущення судових помилок планується підготувати проект нової редакції постанови Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику у справах про злочини проти власності”.