Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/28/2008
У Верховному Суді України підготовлено проект нового Господарського процесуального кодексу
Судовою палатою у господарських справах Верховного Суду України підготовлено проект нового Господарського процесуального кодексу України, який представлено для широкого фахового обговорення. Запровадження пропонованих проектом новацій має створити сучасну процесуальну базу з вирішення господарських спорів.

У проекті акцент робиться на визначенні законності порушених або оспорюваних прав та інтересів, що є похідним при вирішенні господарського спору. Особливу увагу приділено питанням підвідомчості спорів, які на сьогодні є актуальними в контексті розмежування господарської та адміністративної юрисдикції судів. З огляду на це, пропонується чітко визначити категорії справ, на які може бути поширена компетенція господарських судів, а також передбачити випадки їх процесуальних стосунків із третейськими судами.

Відмовляючись від інституту запобіжних заходів, передбаченого чинним ГПК, автори проекту одночасно детально регламентують застосування такого дієвого правового інструмента, як забезпечення позову. При цьому передбачаються правові “запобіжники” зловживання застосуванням забезпечення позову.

Пропонується істотно удосконалити процедури апеляційного та касаційного перегляду судових рішень господарських судів. Вперше передбачено перелік ухвал, які можуть бути оскаржені окремо від судового рішення в апеляційному порядку, що, безперечно, сприятиме оперативності господарського процесу та зменшенню навантаження на суддів.

Проект зберігає процесуальну модель, за якої рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку поза межами апеляційної процедури оскарження.

За проектом Верховний Суд України матиме достатньо широкі повноваження щодо перегляду судових рішень Вищого господарського суду, що має забезпечити єдність судової практики щодо однакового застосування законодавства при вирішенні судових спорів.

Проект містить численні новели, які більш чітко й повно регламентують господарський процес.

Проект ГПК надіслано до Вищого господарського суду, господарських апеляційних та місцевих судів, Генеральної прокурори, Міністерства юстиції, а також провідним навчальним та науково-дослідним юридичним закладам, членам Науково-консультативної ради при Верховному Суді України для висловлення пропозицій та зауважень до його змісту, які передбачається врахувати в процесі доопрацювання остаточного варіанта проекту.