Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
09/19/2008
Верховний Суд України вживає заходів для запобігання зловживанням у господарському процесі

Під час проведення Верховним Судом України аналізу стану здійснення судочинства господарськими судами виявлено непоодинокі факти зловживання учасниками судового процесу правом на оскарження судових рішень. Так, з метою затягування розгляду справи оскаржуються в апеляційному і касаційному порядку ухвали, які не підлягають оскарженню, зокрема про порушення провадження у справі.

На час оскарження таких ухвал справа по суті не розглядається. Таким чином недобросовісні сторони затягують вирішення справ, що в окремих випадках унеможливлює судовий захист прав учасників господарського обороту.

Існують випадки оскарження до апеляційних господарських судів ухвал місцевих господарських судів про порушення провадження у справі, потім до Вищого господарського суду України оскаржують ухвали апеляційних господарських судів про відмову в прийнятті таких апеляційних скарг (подань) до провадження. Зрештою, до Верховного Суду України оскаржується відповідна ухвала Вищого господарського суду України про відмову в прийнятті касаційних скарг (подань) до провадження.

У зв’язку з цим окремі справи не розглядаються по суті більше року.

За даними апеляційних господарських судів, протягом 2007 р. — І півріччя 2008 р. всього по Україні надійшла 421 апеляційна скарга (подання) на ухвали місцевих господарських судів про порушення провадження у справі.

Апеляційні господарські суди допускали випадки помилкового прийняття до розгляду зазначених апеляційних скарг (подань) — усього по Україні за вказаний період виявлено 49 таких фактів.

У зв’язку з цим Верховний Суд України надіслав листа апеляційним господарським судам, у якому звернув увагу на недопустимість таких випадків. Зазначено також, що апеляційні господарські суди повинні відмовляти у прийнятті таких апеляційних скарг (подань) до провадження.

Проте проблема зі зловживанням правом на оскарження судових рішень потребує врегулювання на законодавчому рівні. І на сьогодні Судовою палатою у господарських справах Верховного Суду України розроблено зміни до Господарського процесуального кодексу України, які унеможливлять затягування розгляду справ шляхом оскарження зазначених ухвал.