Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
05/31/2007
Голова Верховного Суду України застеріг від спроб втручання в діяльність органів судової влади

Зроблено чергову спробу свідомої та цілеспрямованої руйнації судової системи, що істотно посилить залежність судів та суддів, додасть передумов для системного та відвертого втручання в діяльність судів та тиску на суддів через явно неправовий механізм призначення суддів на адміністративні посади та звільнення з таких посад. Таку думку з приводу прийняття 30 травня 2007 р. Верховною Радою України Постанови “Про тимчасовий порядок призначення суддів на адміністративні посади та звільнення з цих посад” висловив Голова Верховного Суду України Василь Онопенко.

Вказане рішення, на його думку, ставить судову систему перед загрозою її повного розбалансування. Воно підриває правові основи функціонування органів судової влади щодо захисту конституційних прав і свобод громадян.

Голова Верховного Суду України підкреслив, що відповідно до статті 92 Конституції України судоустрій, судочинство, статус суддів визначаються виключно законами України, зокрема Законом України "Про судоустрій України". Саме до питань судоустрою належать призначення суддів на адміністративні посади в судах та звільнення їх з цих посад. Змінити такий порядок призначення та звільнення можна лише шляхом прийняттям відповідного закону. Отже, виходячи з правових засад, порядок призначення суддів на адміністративні посади не може встановлюватися підзаконним актом, у тому числі указом Президента, постановою парламенту чи Уряду.

Крім того, як зазначив Василь Онопенко, вирішення питань призначення та звільнення суддів з адміністративних посад до компетенції Вищої ради юстиції Конституцією та законами України не віднесено. Відтак, здійснення цим органом зазначених функцій, з одного боку, буде перевищенням ним передбачених Конституцією повноважень, з другого — не зможе мати правових наслідків у вигляді набуття суддею повноважень голови суду чи позбавлення його таких повноважень.